Pierwszy biustonosz dla dziewczynek

Dojrzewanie to trudny okres w życiu każdej dziewczyny. Hormony szaleje, w ciele zachodzą liczne zmiany, wskutek których kształty robią się bardziej kobiece. Pojawiają się piersi i biodra. Nastolatki nie zawsze są przygotowane do zachodzących zmian, dlatego mamy, babcie czy ciocie powinny wyjaśnić dziewczynkom, że to, co dzieje się z ciałem, jest zupełnie normalne. Bliskie osoby powinny pomóc przejść przez ten trudny okres, a także doradzić w wyborze odpowiedniego stanika. To nowy element garderoby, dla którego młoda dziewczyna musi się przyzwyczaić. Jaki powinien być pierwszy biustonosz? Na co zwrócić uwagę?

Kiedy zacząć nosić biustonosz?

Nie ma określonego wieku, kiedy dziewczynki powinny zacząć nosić stanik. Dziewczynki dojrzewają w różnym czasie. Dlatego decyzja o tym, kiedy zacząć nosić biustonosz, powinna być podjęta indywidualnie. Pierwsze objawy wzrostu piersi mogą pojawiać się już w wieku 8 lat.

Biustonosz dla dziewczynki 8 lat
biustonosz dla dziewczynki 8 lat

Pierwszy stanik może być noszony przez dziewczynki w wieku ok 7, 8 lat. Są to biustonosze zerówki typu topiki, płaskie bawełniane, często z kolorowymi dziewczęcymi motywami. Biust zaczyna rosnąć u dziewczynek w wieku 9, 10 lat. Pojawiają się w tym wieku pierwsze widoczne oznaki piersi. Są to dzieczynki w wieku szkolnym i duży wpływ na chęć noszenia biustonosza mają koleżanki z klasy. Biustonosz  dla dziewczynki 9, 10 lat może być już biustonoszem z miseczkami. Nie zaleca się jednak w tym wieku biustonosza z fiszbiną. Biustonosz dla dziewczynki w tym wieku powinien być bawełniany, miękki i wygodny.

Biustonosz dla dziewczynki 12 lat
biustonosz dla dziewczynki 12 lat

Najczęściej w wieku 11, 12 lat u dziewczynek pojawia się już wyraźny kształt biustu, który zaczyna być widoczny pod ubraniem. Jest to moment, w którym należy zakupić pierwszy stanik. Zakup pierwszego biustonosza jest ważną chwilą w życiu i należy zadbać o komfort psychiczny dojrzewającej dziewczynki. Nastolatki mogą odczuwać skrępowanie w trakcie lekcji WF. W wielu przypadkach chcą nosić stanik, ponieważ to pozwala poczuć się doroślej. Jeżeli córka sygnalizuje, że przyszedł czas na wybranie stanika, nie warto zwlekać, tylko udać się razem do sklepu i dobrać odpowiedni model. 

Jak dobrać pierwszy stanik?

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze pierwszego biustonosza jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Wbrew pozorom, wielu kobiet nie wie, jaki rozmiar biustonosza jest dla nich odpowiedni, a to prowadzi do dyskomfortu i bólu. Jeżeli mamie trudno jest doradzić córce, jaki stanik powinna wybrać, mogą udać się do brafitterki. To specjalistka, która doskonale zna się na biustonoszach i wie, jak sprawić, aby każdy biust wyglądał idealnie. Wybierając pierwszy biustonosz dla nastolatki, należy uwzględnić:

Rozmiar biustonosza dla nastolatki

Aby dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza, należy dokładnie się zmierzyć. Nastolatce powinna pomóc mama lub inna bliska osoba. Najważniejszy jest obwód klatki piersiowej, mierzony tuż pod piersiami oraz obwód biustu, mierzony w najszerszym miejscu. Aby określić rozmiar stanika, należy od obwodu klatki piersiowej odjąć obwód pod biustem. Wynik, który powstanie to wielkość miseczki, np. A, B, E itp. Warto pamiętać, że rozmiary biustonoszy różnią się w zależności od producenta, dlatego warto zawsze sprawdzić tabelę rozmiarów danej marki. Pierwszy stanik nie powinien być zbyt ciasny, ponieważ dziewczęta intensywnie rosną, ich klatki piersiowe poszerzają się, więc biustonosz nie można ściskać żeber. Niewygodny biustonosz może również zniechęcać nastolatkę do tego elementu garderoby.

Krój biustonosza dla nastolatki
biustonosz bez fiszbin dla nastolatki

Fason stanika jest ważny nie tylko ze względu na wygląd, ale również na wygodę. Biustonosz dla nastolatki powinien dobrze przylegać do ciała, osłaniać i obejmować cały biust. Oczywiście należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje dziewczynki, wybrać model w ulubionej kolorystyce. Dla młodych dziewcząt dobrym rozwiązaniem będą topy, biustonosze sportowe lub modele z miękkimi miseczkami. Nastolatki lubią również braletki, czyli miękkie staniczki, złożone z trójkącików połączonych delikatnym paskiem. Są wygodne, dzięki nim łatwiej przyzwyczaić się do tradycyjnego stanika. Nieco starsze dziewczyny, które kupują kolejny stanik, mogą wybrać modele z usztywnieniem, które ładnie podkreślą kształt piersi. 

Z jakiego materiału pierwszy stanik?

Materiał, z jakiego wykonany jest pierwszy biustonosz, ma ogromne znaczenie dla komfortu i utrzymania piersi w dobrym stanie. Pierwszy stanik powinien być miękki, elastyczny i oddychający. Doskonale sprawdzą się biustonosze wykonane z bawełny z dodatkiem lycry lub mikrofibry, które są najlepsze dla młodej, delikatnej skóry. Na biustonosze z koronki i tiulu na pewno przyjedzie jeszcze czas. Biust u młodych dziewczyn zmienia się bardzo szybko, dlatego należy regularnie sprawdzać, czy stanik nadal dobrze pasuje. Nie warto zwlekać z zakupem kolejnego rozmiaru, ponieważ za mały biustonosz może powodować dyskomfort, bolesne obtarcia, podrażnienia, a nawet deformacje. Dziewczynka może czuć się w nim niekomfortowo, za mały stanik może powodować, że będzie unikać lekcji wf czy chować się w obszernych ubraniach. 

Dlaczego młode dziewczyny powinny nosić stanik?

Dobry biustonosz to inwestycja w zdrowie i ładny, jędrny biust. Dojrzewające dziewczynki nie powinny zwlekać z noszeniem stanika, ponieważ rosnące piersi potrzebują odpowiedniego wsparcia. Brak biustonosza może przyczynić się do podrażnień i otarć skóry. Dobrze dobrany biustonosz przynosi wiele korzyści, pomaga cieszyć się ładnym biustem przed długie lata. 

Podtrzymuje piersi – biustonosz zapewnia odpowiednie podtrzymanie piersi, dobrze chroni je przed opadaniem i bólem.
Poprawia postawę – noszenie biustonosza ma pozytywny wpływ na prawidłową postawę, zapobiega skrzywieniu kręgosłupa. Sprawia, że cała sylwetka wygląda ładniej. 
Chroni skórę – biustonosz chroni skórę przed otarciami i podrażnieniami, które mogą prowadzić do infekcji.
Poprawia wygląd – biustonosz modeluje piersi i poprawia wygląd biustu pod ubraniem. Nastolatkom, które często są niezadowolone ze swojego wygładu, odpowiedni stanik może poprawić samoocenę i dodać pewności siebie.
Komfort w trakcie ćwiczeń – rosnące piersi podskakujące na zajęciach wychowania fizycznego, mogą powodować duży dyskomfort i skrępowanie. Biustonosz sprawi, że aktywność będzie przyjemna, a piersi zawsze będą na swoim miejscu. 
biustonosz dla nastolatki

Biustonosze sklep internetowy

Biustonosze dla nastolatki można też kupić w sklepie internetowym. Wiele sklepów ma ofertę dla dojrzewających dziewcząt. Można wówczas skorzystać z internetowego kalkulatora rozmiarów, aby dopasować odpowiedni rozmiar. Warto pokazać nastolatce dostępne staniki i pomóc w wyborze takiego, który zapewni wygodę, komfort i nada piesiom pożądany kształt.