Jak dobrać rozmiar stanika? 

Są różne rozmiary staników, a dobre dopasowanie rozmiaru stanika to trudna sztuka. Jeżeli raz się jej nauczymy, będziemy mogły cieszyć się z pięknie podkreślanych piersi, ładnej postawy i zdrowego kręgosłupa. Stanik musi być wygodny, ładny oraz mieć idealnie dopasowany rozmiar miseczka. Nic nie może uwierać, uciskać, wylewać się z miseczek. Jak sprawdzić rozmiar biustu? Trzeba znać nie tylko swoje wymiary, ale też dopasować stanik do naszego stylu życia i garderoby. Po tej lekturze będziesz sama dobierać biustonosz!

Dobieranie biustonoszy – jak się mierzyć ?

Rozmiar biustonosza określany jest za pomocą liczby i cyfry. Liczba to nasz obwód w biuście, litera, zazwyczaj od A do K, to rozmiar miseczki. Bardzo ważne jest prawidłowe zmierzenie się, ponieważ od tego zależy dopasowanie właściwego rozmiaru. Rozmiar biustonosza to różnica między obwodem w biuście a obwodem pod biustem. Pomiary należy zawsze zacząć do zmierzenia obwodu pod biustem. Jak to prawidłowo zrobić?  


jak obliczyc rozmiar stanika

Jak obliczamy rozmiar biustonosza?

⦁ Aby zmierzyć obwód pod biustem należy stanąć prosto, najlepiej bez ubrania. Centymetr należy przyłożyć poziomo, ciasno pod piersiami. Musimy pamiętać, że biustonosz, w przeciwieństwie do centymetra, zawsze lekko się rozciąga, dlatego miarka musi mocno przylegać do klatki piersiowej. Centymetr musi znajdować się równo na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Możemy zrobić to same, ale wygodniej będzie, jeżeli pomoże nam się zmierzyć bliska osoba. Otrzymany wynik należy zawsze zaokrąglić w dół. Jeżeli z obliczeń wyjdzie na nam 87 cm, to znaczy, że musimy szukać biustonosza o obwodzie 85 cm.⦁ Kolejnym krokiem jest zmierzenie obwodu w biuście. Do tego celu przyda się miękki biustonosz, który podtrzyma biust. Aby wynik był dokładny, należy lekko pochylić się do przodu. Piersi należy mierzyć w najszerszym miejscu, w okolicy brodawek. Miara nie może uciskać, powinna luźno przylegać do ciała.
⦁ Obliczamy swój rozmiar stanika odejmując obwód pod biustem od obwodu w biuście, wynik sprawdzamy w tabeli. Np. 16-18 cm to miseczka C. Pozostałe rozmiary miseczek obrazuje tabela poniżej.

Tabela rozmiarów biustonosza

Aby odnaleźć rozmiar miseczki, należy posłużyć się tabelą rozmiarów, którą posiada każdy producent. Trzeba znaleźć kolumnę z obwodem, a następnie okienko z rozmiarem w biuście. Tam będzie informacja, jaka miseczka jest odpowiednia. Niestety, każdy producent ma nieco inną rozmiarówkę, dlatego za każdym razem należy sprawdzać tabelę.
biustonosze tabela rozmiarów

Kalkulator rozmiaru stanika zamiast tabeli

Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar nosimy, możemy również skorzystać z kalkulatora rozmiarów dostępnego na naszej stronie. Kalkulator rozmiarów to nowoczesna forma tabeli rozmiarów. Wystarczy podać obwód w biuście i pod biustem, a kalkulator pokaże, jaka miseczka będzie odpowiednia. Należy pamiętać, że rozmiar stanika nie jest stały. Zmienia się wraz z naszą wagą, wiekiem, ilością ruchu. Warto co kilka miesięcy powtórzyć pomiary, bo może się okazać, że kolejny biustonosz musi być w innym rozmiarze. Oczywiście sam rozmiar to za mało, aby znaleźć biustonosz marzeń. Trzeba go jeszcze dopasować do kształtu piersi i naszego stylu życia.

Link do kalkulatora rozmiarów biustonosza :
https://bielizna329.pl/blog/kalkulator-rozmiaru-biustonosza

Rozmiary biustonosza wg Wikipedii :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biustonosz#Rozmiary


Jak dobierać biustonosz do kształtu biustu?

Nie ma jednego kształtu piersi. Mimo że piersi mają taką samą budowę, składają się z tkanki gruczołowej, tłuszczowej i łącznej, to różnią się wielkością i kształtem. Jest to uwarunkowane czynnikami genetycznymi, naszą budową ciała, wiekiem, aktywnością fizyczną, wagą, tym, czy posiadamy dzieci i karmiłyśmy je naturalnie. Aby dobrze dopasować biustonosz, należy zwrócić uwagę na kształt piersi. To ważne, bo nie każdy biustonosz zapewni optymalne wsparcie i pięknie podkreśli sylwetkę. Jest kilka podstawowych kształtów kobiecych piersi. Warto je poznać, dzięki temu wybór idealnego biustonosza będzie łatwiejszy.


jak dobrać rozmiary stanika

Podstawowe kształty piersi

⦁ Piersi w kształcie gruszki lub łezki
Piersi są pełne na dole, węższe na górze, sutki skierowane są do dołu. Biust jest dość ciężki, dlatego dobry biustonosz powinien podnieść go do góry i nadać mu krągłości. W tym wypadku sprawdzą się świetnie biustonosze zabudowane, usztywniane lub semi-soft.

⦁ Piersi rozstawiona na boki

Są zazwyczaj niewielkie, sutki skierowane są na zewnątrz. Biustonosz powinien zbierać piersi do środka i przesuwać je ku sobie. Dobrze sprawdzi się model typu plunge z nisko osadzonym mostkiem lub balkonetka.

⦁ Piersi w kształcie dzwonka

Biust w tym kształcie jest zazwyczaj duży i ma tendencje do opadania. Aby podkreślić jego urodę, należy wybrać staniki zabudowane, np. balkonetka lub full-cup. Polecane są usztywniane modele z fiszbinami, które będą stanowić dobre podparcie dla piersi.

⦁ Piersi okrągłe (kształt jabłka)

To obiekt pożądania wielu mężczyzn. Piersi są tak samo pełne w górnej i dolnej części. Są zazwyczaj jędrne, dlatego nie trzeba ich dodatkowo podnosić. Panie, które mają ten rodzaj piersi, mają duży wybór, ponieważ w większości krojów będą dobrze wyglądać. Ważny jest jedynie wybór odpowiedniego rozmiaru. Polecane są zarówno modele miękkie, bez fiszbin, jak również plunge czy balkonetka.

⦁ Piersi blisko osadzone

Znajdują się blisko siebie, dlatego prawidłowo dobrany biustonosz powinien podnosić biust do góry, ładnie eksponować piersi i tworzyć kuszącą kreseczkę. Do tego typu biustu polecany są staniki z fiszbinami kończącymi się w dolnej części mostka i małym odstępem między miseczkami.

⦁ Piersi asymetryczne

Duża grupa pań posiada piersi różnej wielkości. W przypadku asymetrii rozmiar biustonosza musi być dopasowany do większej piersi. Warto wybrać biustonosze z elastycznej koronki, które doskonale dopasują się ciała. Dobrym wyborem będzie również push-up z wyjmowanymi wkładkami. W przypadku dużej asymetrii można wyjąć jedną wkładkę, dzięki temu różnica w rozmiarze będzie niewidoczna.

Jak dpoasować rozmiar stanika

Biustonosz, aby spełniał swoje zadanie, musi być również dobrany do wielkości naszego biustu. Piersi, które są małe i drobne można optycznie powiększyć. Do tego celu przyda się biustonosz push up, plunge, balkonetka lub strapless, czyli stanik bez ramiączek. Właścicielki piersi ciężkich i dużych powinny zdecydować się na modele zabudowane, które dobrze podtrzymają biust.

Biustonosze specjalnego przeznaczenia – jak je dobierać?


jak obliczyć rozmiar stanika

Na rynku dostępne są biustonosze, przeznaczone na specjalne okazje, np. do karmienia lub uprawiania sportu. Wybór biustonosza sportowego wygląda podobnie jak klasycznego, ale należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów. Oprócz rozmiaru ważny jest materiał, który powinien być oddychający, musi dobrze wchłaniać pot. Bardzo ważne są niewyczuwalne szwy, ponieważ jeżeli będą grube, mogą przeszkadzać i utrudniać ćwiczenia. Biustonosz nie musi mieć fiszbin, ale jeżeli są, muszą być wygodne, aby nie przeszkadzały w treningu. Ważne są ramiączka, które powinny być szerokie, nie mogą wbijać się w ciało oraz przesuwać w trakcie aktywności. Biustonosz do karmienia musi być przede wszystkim wygodny. Należy kupić go przed samym porodem, wybrać miseczkę o rozmiar większą, ponieważ biust będzie robił się większy. Miseczki nie mogą być za małe, ponieważ mogą spowodować zator w piersiach. Ważny jest przyjemny dla skóry, przewiny materiał, szerokie ramiączka oraz otwierana kieszonka, która ułatwi karmienie maluszka.

Jak powinien wyglądać idealnie dobrany biustonosz ?

Aby stwierdzić, czy biustonosz jest odpowiedni, należy stanąć przed lustrem i sprawdzić, jak prezentuje się biust. Jeżeli rozmiar jest odpowiedni, piersi powinny ładnie wypełniać miseczki, biustonosz nie może nigdzie uwierać i uciskać. Należy zwrócić również uwagę na inne elementy, tzn.

⦁ Miseczka stanika

Musi wypełniać całą pierś. Biust nie może się wylewać, ale również w miseczce nie mogą występować puste przestrzenie.

⦁ Fiszbiny w biustonoszu

Muszą ładnie okalać całą pierś, nie mogą nigdzie uciskać i powodować dyskomfortu.

⦁ Biustonosz

Musi dokładnie przylegać do mostka.

⦁ Ramiączka w staniku

Nie mogą wbijać się w ciało. Musimy pamiętać, że piersi nie są jednakowe, dlatego ramiączka mogą być różnej długości.

⦁ Obwód biustonosza

Nie może być za ciasny, ponieważ będzie powodował deformacje i ból, ani za luźny, ponieważ nie będzie podtrzymywał biustu. Musi być ścisły i prostopadły do kręgosłupa.


jak dobrać rozmiar stanika 

Idealne dopasowanie biustonosza

Jak widać, wybór idealnego stanika nie jest łatwy, ale dzięki naszym wskazówkom będzie łatwiej dobierać biustonosz i zrozumieć jaki model i rozmiar będzie optymalny. Każdy biustonosz, niezależnie od tego czy kupiony w sklepie stacjonarnym, czy w sklepie internetowym należy przymierzyć. Istotne jest prawidłowe ułożenie piersi w miseczce i wygarniecie ich spod pachy. Bardzo ważne, aby w staniku czuć się komfortowo i wygodnie. Dobry biustonosz powinien być jak druga skóra, dlatego nie możemy czuć ucisku czy nieustannej potrzeby poprawiania ramiączek. Prawidłowo dobrany biustonosz sprawi, że sylwetka nabierze ładnych kształtów, znikną bóle kręgosłupa, a samopoczucie będzie lepsze. Panie poczują się pewnie siebie i pięknie, niezależnie od tego, czy noszą małe A czy duże F. Każdy biust ma swój urok, musi być jedynie dobrze ubrany.

Rozmiary biustu obrazki

Na zdjęciu idealnie dopasowany duży biustonosz


Zobacz galerię Rozmiary biustu–obrazki:
rozmiary biustu obrazki rozmiary biustu obrazek rozmiary biustu obrazki rozmiary biustu obrazki rozmiary biustu obrazki rozmiary biustu obrazki rozmiary biustu obrazki rozmiary biustu obrazki rozmiary biustu obrazki rozmiary biustu obrazki


Zobacz inne ciekawe artykuły:

Jak prać i wybielić biały stanik ?
https://bielizna329.pl/blog/jak-prac-bialy-biustonosz

Kalkulator rozmiaru biustonosza
https://bielizna329.pl/blog/kalkulator-rozmiaru-biustonosza


Jak kupić stanik przez internet!
https://bielizna329.pl/blog/jak-kupic-stanik-przez-internet

Dlaczego fiszbiny wychodzą?
https://bielizna329.pl/blog/fiszbiny-wychodza-jak-sobie-radziczdjęcia autorstwa https://pl.freepik.com/zdjęcia/ludzie  utworzone przez : nensuria, teksomolika, Racool studio pl.freepik.com