Dlaczego fiszbiny wychodzą ?  

Fiszbiny to część konstrukcji biustonosza, która pełni rolę tego co nadaje kształt. Biustonosz aby miał siłę trzymać nasz biust musi być dobrej konstrukcji, odpowiedniej do rozmiaru. Fiszbina to metalowy, półokrągły drut gorseciarski, umieszczony pod piersią. Obejmuje pierś od spodu. Swoim łukiem drut powinien idealnie pasować do łuku naszaj piersi.


Jak to jest z tymi fiszbinami ?


Fiszbina jest potrzebna, bo to ona trzyma fason. Nie pozwala stanikowi się rozpłaszczyć, rozwlec i stracić kształt.

Jakość stanika 

Biustonosze w rozmiarach mniejszych A, B, C są mniej narażone na wychodzenie fiszbin. W tych stanikach rzadziej to się dzieje. Jeśli fiszbina/drut wychodzi w małym rozmiarze biustu to na pewno przyczyną jest zła jakość. Może być, że drut fiszbiny nie miał odpowiedniego zakończenia - to jest ważne. W dobrym staniku każda końcówka fiszbiny jest zalana okrągłą kuleczką z masy , która tworzy łagodne zakończenie nie mogące się przebić przez tunel, w którym jest umieszczona. Jeśli jest gorsza jakość, to końcówka jest ostra i się przebija. W dzisiejszych czasach mamy wiedzę na każdy temat, bo wujek Google wie wszystko. Mozemy znaleźć w internecie opinie, że zła jakość biustonosza jest przyczyną wychodzenia fiszbiny. Jednocześnie to zdanie mówi - kupujcie drożej , to będzie lepszy! Nie jest to do końca prawda. Ta zła jakość to brak zabezpieczenia na końcu druta. Uważam, że kupując należy wziąśc w rękę, dotknąć i sprawdzić czy koniec fiszbiny ma okrągłe zabezpieczenie.

Sposób prania

Sposób w jaki pierzemy i użytkujemy biustonosz ma również wpływ na to jak się zachowa fiszbina.
Niestety piorąc w pralce prowokujemy fiszbinę do wyjścia ze swojego miejsca. Szybkie obroty pralki mogą powodować wybicie się fiszbiny ze stanika. Dobrym rozwiązaniem jest pranie ręczne, ale też korzystanie z kuli do prania stanika w pralce. Nie wiem czy wszyscy wiedza ale są plastikowe kule, w które zamykamy stanik i wrzucamy do pralki. Tak zabezpieczona fiszbina stanika nie będzie sią zaczepiać o inne rzeczy w pralce i nie ulegnie zniszczeniu. Dotyczy to wszystkich rodzajów biustonoszy.


Rozmiar biustu a fiszbina

Tu sie zaczynają największe kłopoty z fiszbinami. Z moich obserwacji /ponad 20-letnich/ wynika,że fiszbiny wychodzą najczęściej przy dużym, ciężkim biuście, który siłą rzeczy opiera się swoim ciężarem i naciska na fiszbinę.
I teraz jest kilka zmiennych mających wpływ na trwałość fiszbiny.
1. Duży biust potrzebuje dobrego stanika od sprawdzonego producenta. Takim producentem jest u nas Lanny Mode.
2. Rozmiar biustonosza powinien być dobrze dobrany do rozmiaru biustu. Podstawową rolą w przypadku fiszbiny jest łuk okalający pierś. Powinien wychodzić poza pierś. Nie może kończyć się pod pachą w miejscu gdzie jeszcze jest część naszej piersi. Łuk piersiowy jest bardzo indywidualny, bo każda z nas ma inna budowę ciała i konieczne jest dokładne przymierzenie i dobrania rozmiaru.
Jeśli pierś będzie w jakikolwiek sposób naciskać na fiszbinę, to ta będzie pracować i przesuwać się w swoim zaszytym ruloniku. To spowoduje, że z czasem przebije materiał i wyjdzie bokiem.
W swojej pracy obserwuję często takie przypadki.

Fiszbina w małym staniku

Mały biust jest lekki i nie naciska swoim ciążarem na fiszbinę. W przypadku małego rozmiaru biustu najczęstszą przyczyną wychodzenia fiszbiny jest zła jakość biustonosza lub zły sposób prania. Tutaj polecam zastosować kule do prania w pralce lub pranie ręczne, oraz kupno lepszego jakościowo stanika. Lepszego to w mojej ocenie unikać biustonoszy tańszych niż w cenie 30 zł./ taki odpowiednik cenowy na dzień sierpień 2021r/

Jak naprawić biustonosz, gdy fiszbiny wyszły ?

Możemy znaleźć podpowiedzi w internecie. Jeśli trochę potrafisz szyć to można załatać dziurę przez którą przebił się drut. Dobrze jest użyć do tego grubszego materiału, może być np, kawałek ramiączka ze stanika.
Na filmiku kilka przydatnych podpowiedzi :
Wymiana Fiszbiny 

Czasami fiszbina pęka i łamie się. Wtedy ratowanie i zaszywanie nic nie daje. Jeśli stanik jest dobry, możemy wymienić drut gorseciarski, potocznie nazywany fiszbiną. Znajdziemy je np na Allegro. Przy wyborze rozmiaru fiszbiny nie należy się sugerować rozmiarem biustu, lecz należy zmierzyć drut na płasko po łuku, w centymetrach. Dostępne są rozmiary od 22cm do 37cm.Inne artykuły na blogu : 

Idealne piersi fakty i mity !
https://bielizna329.pl/blog/idealne-piersi-fakty-i-mity

Dobre Biustonosze!
https://bielizna329.pl/blog/dobre-biustonosze

Kalkulator rozmiaru biustonoszy
https://bielizna329.pl/blog/kalkulator-rozmiaru-biustonosza