Jak wybielić i prać biały Biustonosz ? 

Bielizna, w jakiej chodzimy wpływa na to jak się czujemy, dlatego też dla naszego samopoczucia najlepiej aby biały biustonosz był biały i świeży. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie bielizny w odpowiedniej czystości. Właściwe pielęgnowanie, pranie i wybielanie biustonoszy zapobiegnie ich szarzeniu i żółknięciu dodatkowo pozwalając nam zachować biel bielizny na dłużej.


Jak prać stanik ?


Jak prać biały biustonosz ? Najlepiej czesto, aby nie dopuścić do silnych zabrudzeń. Biustonosze szczególnie te białe i jasne tracą swój kolor i szarzeją. Aby biały stanik służył nam długo i był biały należy go prać w temperaturze nie większej niż 30 stopni. Idealnym rozwiązaniem jest pranie ręczne. Piorąc ręcznie nie powinno się wcierać mydła w stanik, ani trzeć stanik. Możemy użyc do tarcia miękkiej szczoteczki np do rąk - nie uszkodzi materiału i kształtu miseczki. Moczenie stanika jest tym elementem, który najlepiej działa na dopranie stanika. Jeśli zdecydujemy się na pranie w pralce to włóżmy biały stanik tylko z białymi rzeczami, lub stanikami. Aby biustonosz się nie zniekształcił włóżmy go do specjalnego woreczka na bielizną. Zapobiega to także zaczepianiu się o inne rzeczy piorące się w pralce. Pierzmy na programie do delikatnych materiałów.
Zobacz staniki w naszym sklepie: https://bielizna329.pl

W czym prać stanik?


Delikatne białe koronki na bieliźnie można porównać do prania firanek. Warto zrobic to analogicznie opierając się na starych sprawdzonych sposobach naszych babć. Zatem uzywajmy do prania delikatnych płynów, płatków mydlanych lub specjalnych detergentów do prania firanek.


Jak wybielić zszarzały biały stanik ?


Sposobów jest dużo. Do prania można dodać sodę oczyszczoną lub proszk do pieczenia. Lub namoczyć bielizną przed praniem. Soda i proszek do pieczenia mają działanie wybielające. Przepis : do miski z ciepłą wodą dodaj 3 łyżki sody , 2 łyzki soli, trochę proszku. Rozpuścić wszystko i moczyc bieliznę ok pół godziny. Po tym czasie wypierz jak zwykle.


Wybielanie chlorem


Wybielanie chlorem jest skuteczne, ale jest to jednak chemiczny środek i nie do wszystkiego sie nadaje. Nie jest zalecane stosować go do materiałów z domieszkami poliestru. Sprawdzi się ten sposób do tkanin wyłącznie bawełnianych. Zasada wybielania to moczenie w roztworze. Proporcje roztworu : na 3 litry wody 1 łyżka wybielacza i 1 łyżka proszku do prania. W takim roztworze moczyc ok 20 - 30 minut. Potem płuczemy w ciepłej i zimnej wodzie, aby dobrze spłukać chlor.

UWAGA!
Nie powinno się trzymać bielizny w wybielaczu z chlorem dłużej  niż 2 godziny!


Środki na bazie utleniacza


Dobry i sprawdzony sposób to namaczanie bielizny, np na noc. W trakcie moczenia brud ma czas się rozpuscić w wodzie . Z dodatkiem wybielacza tlenowego w płynie gwarantują odplamienie i wybielenie. W sklepach są dostępne różnego rodzaju gotowe wybielacze na bazie aktywnego tlenu, który nie zawiera chloru. Rano wystarczy lekko przeprać, wypłukać i powiesić. Bedzie biały.


Domowe sposoby na biały biustonosz


Babcie nasze miały swoje sposoby. Jak to robiły? Stosowały sól, ocet, proszek do pieczenia. Nie tylko łatwo dostepne i tanie sposoby, ale także bezpieczne dla delikatnych materiałów. Środki wybielające dostępne w sklepach mają dużą skutecznośc, ale mogą osłabić strukturę koronek i materiałow, z których jest zrobiony stanik.


Wybielanie sodą


Namocz stanik na kilka godzin lub na noc. 500g sody na 10 litrów wody. Upierz tak jak zawsze pierzesz. Jak chcesz szybko to dodaj sodę oczyszczoną do szufladki w pralce. Soda oczyszczona daje także efekt zmiękczenia więc nasza bielizna dodatkowo będzie delikatna w dotyku. Soda ma właściwość głębokiego wnikania w strukturę materiału, wybiela, oczyszcza, usuwa plamy, zmiękcza. Ma zastosowanie do wielu rzeczy np firanki, bluzki i wszystko co białe.Wybielanie Proszkiem do pieczenia


Dobry na białe staniki jest tez proszek do pieczenia. Jedno opakowanie na ok 5 litrów wody. Namaczamy w tym roztworze bieliznę i pozwalamy mu działac.


Wybielanie aspiryną


Taki sam efekt jest gdy namoczymy biustonosz w aspirynie. Rozkruszamy 5 tabletek aspiryny, robimy roztwór z wodą, ok 4 l wody i namaczamy biustonosz.Wybielanie octem


Na 3 litry wody wsyp 2 łyżki soli i 2 łyżki octu. W tym roztworze namocz bieliznę na kilka godzin. potem wypierz jak zwykle. Ten sposób z octem sprawdzi się przy bieliźnie koronkowej ze sztucznych włókien.
Ocet usuwa skutecznie plamy, jest łagodny dla tkanin, naturalnie zmiękcza i wybiela. Można stosować do wszstkich ubrań. Wcieramy biały ocet w miesca zaplamione, zostawiamy na ok godzinę i normalnie pierzemy.Wybielanie sokiem z cytrynySok z cytryny dodany do pranej bielizny działa wybielająco, a także usuwa drażniące zapachy z tkanin. Dodatkowo należy pamiętać, że suszenie na słońcu białych rzeczy dodaje dodatkowej bieli. Może nie każdemu odpowiadać wystawianie swojej bielizny na widok publiczny na powietrzu, a nie każda z nas ma swój ogródek, jednak sposób jest sprawdzony przez nasze babcie.


Sposób :

Na garnek wody wrzuć kilka plastrów cytryny, zagotuj. W takiej wodzie cytrynowej namocz bieliznę. Potem wypierz.

Inny sposób: przygotuj roztwór mydła, sól 1 łyżka stołowa, sok z 1 cytryny. Mocz w tym roztworze białe staniki ok 1 godziny. Wypłucz i wysusz na słońcu.


Wybielanie wodą utlenioną

 

Woda utleniona ma wszechstronne zastosowanie. Jako dodatek do detergenta w czasie prania działa wybielająco. Stosujemy pół szklanki wody utlenionej na jedno pranie w pralce.

Stosowana bezposrednio na plamę, usuwa ją.

Moczenie bielizny: woda utleniona z wodą w proporcji 3:1, moczyc ok 1- 2 godziny.


Wybielanie mlekiemZsiadłe mleko

Moczenie w zsiadłym mleku. Stary sposób naszych babć na biały kolor. Tylko, że kiedyś babcie miały krowy i prawdziwe zsiadłe mleko miało inną wartosć. Nie wiem czy teraz sklepowe zsiadłe mleko tez zadziała, ale napewno nie zaszkodzi.

" Wystarczy moczyc stanik przez 12 godzin w zsiadłym mleku" Tak twierdzi jedna z pań na blogu o bieliźnie. Nie wiem. Nie sprawdzałam, ale czemu nie. Dla ukochaneji ulubionej bielizny można próbować wszystkiego, wiec puszczam dalej w świat tą ciekawostkę.


Jak widac sposobów na odzyskanie bieli naszego biustonosza jest wiele. Jeśli żaden z nich nie zadziała, to zanim wyrzucimy stanik zawsze można go jeszcze ufarbować na beżowo. Wystarczy zagotować biały stanik z cebulą / sprawdzony sposób/ lub użyć do tego barwnika ze sklepu. Warto, jesli jest to nasz ulubiony i wygodny fason, który jeszcze nie uległ rozerwaniu lub innemu zniszczeniu.


Obejrzyj sposób na wszystkie plamyZobacz jak prać stanik Push-up:
https://bielizna329.pl/blog/jak-prac-biustonosz-push-up

Inne artykuły na blogu:

Kalkulator rozmiaru biustonosza
https://bielizna329.pl/blog/kalkulator-rozmiaru-biustonosza


Jak kupić stanik przez internet ?
https://bielizna329.pl/blog/jak-kupic-stanik-przez-internet